Estetik nedenler dolayısıyla dudak ölçülerinin küçültülmesi dışında, labioplasti (vajina dudak küçültmesi) bir rahatsızlık, doğum veya bir yaralanma sonrasında da dudakların onarılması için yapılan bir işlemdir.
Labioplasti

Labioplasti iç dudakların küçültülmesi, küçük ya da büyük dudakların küçültülmesi, nemfoplasti, veya vajina gençleştirmesi olarak farklı tanımlamalarla bilinmektedir. Genital bölgedeki dudakların anormal ebatta olması hijyenik anlamda, sportif aktivitelerin yapılmasında ve cinsel ilişki sırasında bir takım zorluklar yaratır. Labioplasti genellikle hipertrofik (olması gerekenden büyük) ve asimetrik (simetrik olmayan) büyük ve küçük dudakların küçültülmesini sağlar. Aynı zamanda hacim ve esneklik kaybı oluşan büyük vajinal dudaklarda atrofi (doku kaybı) olduğu zaman bir büyütme operasyonu da yapılabilir.

Labioplasti Ankara

Esas olarak labioplasti, genital bölgesi ile ilgili kendilerini daha mutlu hissetmelerini sağlamak için dudakların düzeltilmesi ve yeniden düzenlenmesi amacıyla yapılan cerrahi bir müdahaledir.

Günümüzde artık birçok kadın kendileri için özel olan bu bölgenin estetik olarak düzeltilmesi sağlamak için böyle bir seçeneği dikkate almaktadır. Ankara’da ki kliniğimizde yaptığımız labioplasti ameliyatı sonucu oluşan yeni yapının birçok kadına özgüven ve yaşam kalitesinde önemli bir destek sağladığı saptanan bir durumdur.

♦ ♦ ♦ İncelediğiniz labioplasti sayfası size özel olarak hazırlanmıştır. Labioplasti neden yapılır, nasıl yapılır, kime yaptırılır, fiyatları nelerdir… tüm merak edilenleri, içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

İç Dudak Nedir?

İç dudak (labia minora) labia latince kökenli bir sözcüktür ve “dudak” anlamına gelir. Vajina girişinin iki yanında, dış dudakların iç tarafında yer alır. Küçük ve tüysüz dokudur, iç dudak (labia minora) olarak adlandırılır.

 • Yağ hücresi olmayan, küçük kan damarlarından zengin bir süngersi dokuya sahiptir.
 • Vajina girişini yukardan aşağıya doğru iki taraftan kavrayan iyi kanlanan yumuşak deri katlantısı şeklindedir.
 • Şekil, uzunluk, biçim, renk olarak kişiden kişiye ve ırklara göre farklılık gösterir. Küçük dudakların dış yüzü kıl içermez ve yağ bezleri ile örtülmüştür.
 • Cinsel uyarılma için klitoris ve g noktası kadar olmasa da bu konuda katkısı vardır. İç dudaklar kavisli taç yaprağına benzer.
 • Vajinal ve üretral açıklığı, Bartolin bezlerinin kanallarını kapatır. Duyusal reseptörler mons ve klitorise göre daha azdır.
 • Küçük dudaklar ve vajinal açıklık yabancı cisimlerin ve mikropların kolaylıkla vajina içerisine girmesini engeller.
 • Mukozada çok katlı yassı epitel altında süngerimsi bağ dokuda elastik lifler ile sebase ve ter bezleri bulunur.
 • Cinsel ilişki sırasında yağ bezlerinden salgılanan sıvıyla kayganlık oluşur buda cinsel ilişkiyi kolaylaştırır.
 • Labia Minör; Labia majörlerin altında yer alırlar ve damar, sinir yönünden zengindirler.

İç Dudak Estetiği (Labioplasti) Neden Yapılır?

Labioplasti, küçük dudakların küçültülmesi kadın genital organının vajina açıklığındaki aşırı derinin giderilmesi için yapılan bir ameliyattır. Bazen labia minoraların büyük olması cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabilir veya giyim kuşamı olumsuz yönde etkileyebilir. Bazıları da bu görüntünün rahatsız edici olduğunu düşünebilir. Labioplasti ameliyatısonunda kişilerin giyim kuşam açısından daha rahat olmaları ve cinsel ilişki sırasında sıkıntı yaşamamaları hedeflenir.

Kadınlarda dış genital organlar vulva, vajina girişi, idrar deliği, klitoristen oluşur. Klitoris birçok sinirin son noktası olduğu için hassastır ve orgazmın en büyük görevini üstlenir. Vulva iki deri parçasının katlanmasıyla içeriye gizlenir ki bu deri katlantılarına büyük dudak yani labia majus denir.

Büyük dudaklar, küçük dudakların üstünde ve kaplayacak şekilde durur. Ama bazen küçük dudaklar büyük dudakların alanından daha büyük veya daha uzun olabilir ve dışarıya doğru bir çıkıntı oluşturabilirler. Bu durum doğuştan olabildiği gibi, sonradan da büyüme yapabilir.

Genellikle büyüme çok fazla olmayabilir ve estetik ve fonksiyonel açıdan herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir. Bazı durumlarda ise bu önemli bir sorun yaratarak cinsel ve günlük hayatta yaşamı zorlaştırabilir.

Bazen dudaklar o kadar büyüyebilir ki çıkıntıyı iç çamaşırlarıyla ya da mayoyla gizlemek çok zor hale gelebilir. Bisiklet gibi bazı spor aktivitelerini yaparken ya da kişisel hijyen açısından bu durum çok can sıkıcı hale gelebilir. Bazen de mantar ya da akıntı görülme sıklığının arttığını söylemek doğru olacaktır.

Labioplasti ameliyatı, kadınların vajina bölgesi ile ilgili kendilerini daha iyi ve mutlu hissetmelerini sağlamak ve daha iyi cinsel haz amacıyla yapılan bir operasyondur. Zorluk açısından orta seviye müdahale olarak sınıflandırabiliriz. Estetik nedenler dolayısıyla dudak ölçülerinin küçültülmesi dışında, labioplasti bir rahatsızlık, doğum veya bir yaralanma sonrasında da dudakların onarılması için yapılan bir işlemdir.

 • Labioplasti estetik nedenlerle veya fonksiyonel bozuklukları tedavi etmek amacıyla yapılır.
 • Doğurganlık çağındaki kadınların iç dudakları çeşitli büyüklüklere ve şekillere sahip olabilir.
 • İlişki sırasında rahatsızlık duyarlar ve bu durum cinsel ilişkiden kaçmaya kadar varabilir.

Dünyada bir çok kadın kendi iç dudaklarının büyüklüğü ve şeklinin kendi yaşam tarzlarını etkilediğini düşünmektedir. Dış dudakların bir egzersiz sırasında veya sadece yürürken giysilere temas etmesi durumunda bu bölgede ağrı ve sızı gibi bir takım işlevsel şikayetler görülebilmektedir. Cinsel ilişki sırasında bu ağrı ve sızı çok can sıkıcı bir hale de dönüşebilir.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle hasta yetişkin tercih edilir fakat estetik kaygılar çok da yaşla ilintili olmadığı için hastanın ya da kadının isteği ön plandadır. Bu konsültasyon sırasında hastaya operasyonun süreci ve beklentileri konusunda bilgi verilir. Bazı durumlarda hatta, doktor ile hasta arasında düzeltilecek dokunun nasıl ne şekilde biçimleneceği, nasıl yapıldığı, operasyon çeşidi ve şekli konusunda da bilgilendirilebilir.

Labioplasti ameliyatının tarihi, hastanın adet döneminden hemen sonra olacak şekilde ayarlanır ki adet kanının kirli kan olduğunu düşünürsek o bölgenin iyileşirken iltihaplanmaması amaçlanır. Doktor aynı zamanda operasyon sonrası hastanın o bölgenin bakımını nasıl olacağı konusunda bilgi verecektir. Operasyon öncesi hastanın yapması gereken ekstra bir şey yoktur. Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Hasta, ameliyat öncesinde 10 gün süreyle aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınılmalıdır.

Labioplasti, cerrahi girişim gerektirecek boyutlarda olması durumunda, işlem genel anestezi veya sedasyonla lokal anestezi altında yapılır, küçük işlemler grubundandır. Burada amaçlanan küçük dudakların uzun bölümünün çıkarılması ve geride kalan dokunun düzgün bir şekilde kapatılmasıdır.

Cinsel hayat söz konusu olduğu zaman bu konuyla ilgili psikoloijk engeller daha büyük önem teşkil eder. Estetik bir operasyonla kesinlikle mükemmel sonuçlar elde edilir. Labioplasti sonrası ilk iyileşme ile birlikte, bazı hastalar cinsel hayatlarının düzeldiğini ve daha keyifli olduğunu ifade etmektedirler. Bu rahatsızlıklarından kurtulmak isteyen kadınlar için labioplasti hızla artan popülerlikte bir seçenek haline gelmiştir.

Ameliyat öncesinde yapılacak küçültme miktarı planlanır ve çizilir. İşlem bölgesine kanamayı engelleyecek ve ağrıyı giderecek bir lokal anestezik ve damar büzücü ilaç enjekte edilerek işlem gerçekleştirilir. İşlem esnasında kullanılan iplikler alınması gerekmeyen kendiliğinden eriyen ipliklerdir.  Bölgenin ilk 10 gün kuru tutulması, dikiş yerinin açılmasının önlemesi açısından son derece önemlidir. Genellikle, işlem sırasında koter yardımıyla kanama odakları kontrol altına alınmalıdır. Durumun ciddiyetine göre, işlem yaklaşık 1 saat sürer. İşlem sonrası ağrı, sızı ve kanama çok azdır.

Hastalar bu bölgede çok hafif yanma ya da hassasiyet hissederler. Bu bölge mikroorganizmalardan çok zengin ve aynı şekilde kan dolaşımı acısından da zengin bir bölge olduğunda enfeksiyonla çok karşılaşılmaz. Temiz tutulması, önerilen antiseptiklerin zamanında ve yerinde kullanılması enfeksiyon görülme ihtimalini büyük ölçüde azaltır. İlk 6 hafta cinsel temastan uzak durulması, erken dönemde dar pantolon giyilmemesi önerilir.

Labioplasit Ameliyatı Teknikleri

1- Parsiyel Labioplasti: Basit ve uygulaması kolaydır. Labia minoraların labia majora seviyesi içerisinde kalmasını, dışarıda kalan esmer bölgenin çıkartılması, içerideki pembemsi dokunun görünümümü sağlar. Klitoral hood reduksiyonu daha kolaydır. Dezavantajı giysilerin operasyon bölgesine teması post operatif ağrıya eden olmaktadır.

2- Z Plasti Labioplasti: Sutür hattında tansiyon ve açılma riski azdır. Doğal görünüm sağlar. Dezavantajları, uygulaması ve iyileşimi zordur.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 2019

♦ Labioplasti ameliyatı fiyatları 2019 yılında, farklı kliniklerde, kullanılan yöntem, malzeme ve anesteziye bağlı olarak değişmektedir. Randevu almak veya fiyat bilgisi öğrenmek için lütfen bizi 0312 417 1788 arayınız.

Labioplasti Ameliyatı Süreci

Labioplasti ameliyatında doktor, işlem öncesinde gerçekleştireceği kesileri belirler, sonrasında yara izini, en az görülecek şekilde ve hastaya rahatsızlık vermeyecek şekilde gerçekleştirilir. Cerrah, klitoris bölgesindeki çok yoğun olan sinirlere zarar vermemek için dikkatli davranır.

 • Labioplasti anestezi altında yapılan bir operasyon olduğundan, işlem sırasında herhangi bir acı duyulmaz.
 • Hasta anestezi ile uyutulduktan sonra, çıkarılacak olan labia derisi ölçülür ve simetrik olması için işaretlenir.
 • İşaretlenen alan kesilerek çıkarılır, kanama kontrol altına alınır ve eriyebilen, ince iplikle dikilir.
 • İşlemin tümü yaklaşık 30 dakika sürer.

Kesin ve düzgün bir çalışma sonrasında müdahale sonrasındaki kanamaların kesinlikle durdurulması gerekmektedir. Düzeltmeyi yaptıktan sonra cerrahın tercihi ve tecrübesine göre eriyebilen ya da erimeyen ipler kullanılarak düzeltilen bölge düzgün ve sıkı bir şekilde dikilir. Durumun ciddiyetine göre işlem yaklaşık 1 saat sürer. İşlem sonrası ağrı, sızı ve kanama çok azdır. Hastalar bu bölgede çok hafif yanma ya da hassasiyet hissederler.

labioplasti ameliyatı, öncesi sonrası

Labioplasti Sonrası Bakım

Labioplasti yani iç dudak estetiği sonrasında hastalar genellikle ameliyat sonrası 24 saatte bazen de 12 saatten sonra evlerine dönebilirler.

Müdahale sonrasındaki ilk bir hafta boyunca kendilerini korumaları, oturur pozisyonda uzun süre kalmaktan kaçınmaları, araç ile uzun süre seyahat etmeleri ve gün içinde çok defa genital bölge bakımı yapmaları önerilmektedir. Bizim tavsiyemiz, her tuvalete gidildiğinde, düzeltilen bu bölgelerin sabun ile yıkanması (kişisel hijyen sabunu, dezenfektan özelliği olan sabun) duş edilmesi ve her oturulduğunda hijyenik oturma örtülerinin kullanılmasıdır.

Bazı hastaların yara izleri çabuk iyileşir ama bizim tavsiyemiz yara yerinin çabuk iyileşmesi için o bölgenin serbest bırakılması ve sürekli kapatılmaması, ıslak tutulmamasıdır.

 • Doktorun tavsiye edeceği profilaktik bir antibiyotiği de kullanmak yararlı olur.
 • Ameliyatın dikişleri  kendi kendine eriyen ipler olduğundan dikişleri aldırmaya gerek yoktur.
 • Labiaplasti sonrasında iç dudaklarda çok ufak bir yara izi kalacaktır ancak bu zamanla azalacak ve çok dikkatli bakılmadığı sürece görülmeyecektir.
 • Labioplasti sonrası bakım doktorun tavsiye ettiği antiseptik solusyon ile ortalama 7-10 gün pansuman yapılması ve iz kalmasını engelleyecek lokal kremler sürmesi tavsiye edilir.

Operasyon sonrasında sıklıkla karşılaştığımız bir konu olan akıntılar, operasyon sonrası 48. saatten sonra kaybolacaktır. Geç dönem şikayetlerinden olan kaşıntı da iyileşme sürecine bağlı olarak ilk bir hafta devam edebilir. Yine ilk bir hafta olabilecek olan hafif lekelenme tarzı kanamalar çok fazla olmadığı sürece normal kabul edilir fakat mutlaka doktora iletilmelidir. Her durumda en az 10-14 günden sonra iyileşme gözle görülür hale gelir. Küçük morlukların kaybolması ve ödemin yani şişliğin inmesi daha uzun süre alabilir. Düzeltilen bölgenin kesin halini alması 6 haftayı bulabilir. Cinsel ilişki için bekleme süresi 3. haftaya kadar uzayabilse de 2. Haftadan sonra ilişki önerilen kadınlar da bulunmaktadır.

Labioplasti ameliyatı sırasında karşılaşılacak komplikasyon ya da nadiren görülen yan etkilere karşı, doktorun bu sorunu giderebilme ya da onu ortadan kaldırma yeteneğinin olması çok önemlidir. Ayrıca labioplasti ameliyatı sonrası, hasta ve doktor arasında görüşülen tavsiyelerin hasta tarafından yerine getirilmesi ile de doğrudan orantılıdır.

Labioplasti Sonucu

Kadın genital organlarının estetik müdahalesi, büyük oranda  hastalara memnuniyet verir. Tabiki bu, doktorun tecrübesi ve beklentilerle doğrudan ilişkilidir.

♦ Ben estetik cerrahi işlemlerinde hasta ve hekim arasındaki empati ve güven duygusunun en üst düzeyde olması gerektiğine inananlardanım. Yapılan cerrahi işlemler sonrasında, kendinizi güzel hissetmeniz ve yeterli özgüvene sahip olmanızdır. Aslında tüm yaşanan süreç içerisinde tek ve mutlak amaç; size standart ölçülerde genital estetik (vajina daraltma, dudak küçültme vs.) değil, sizin güzellik ve özgüven duygusuna tam olarak sahip olmanızı sağlamaktır. Bu sebeple; eğer doktorunuza tam olarak güven duymuyorsanız, lütfen başka hekimlerle de görüşün. Zira tam güven ve empati sağladığınız takdirde, doktorunuzun yaptığı ameliyat ve girişim sonrası, bazı küçük problemler yaşasanız bile mutlu olmanız büyük olasılıktır. Yeterli güven duymadığınız bir hekim mükemmel bir operasyon yapmış olsa dahi, ömrünüz ayna karşısında kusur aramakla geçecektir.

Cinsel hassasiyetin azalması sebebiyle bazı doktorlar (sekselog) bu işlemin yapılmasını tercih etmezler ki ben de bir seksolog olarak, bu düşüncenin bilimsel bir yanının olmadığını söylemek isterim. Bilakis operasyon sonrası kadının kendine güveninin gelmesi ve cinsel hayatının aktifleşmesinde en önemli yeri işgal etmektedir.