Cilt Kararması

Sebebi Nedir?

Gebelik sırasında vücudunuzda görev yapan hormonlar cildinizde belirli değişikliklere neden olur. Bunlardan sen sık görüleni, kadınların yaklaşık %90‘ında karşılaşılan cilt kararmasıdır. Bu belirti, esmer kadınlarda daha belirgindir. Gerçek nedeni belli değildir fakat artmış östrojen düzeyleri bununla ilişkili olabilir.

Gebelik sırasında cilt kararması; göğüs uçları, kasık bölgesi ve göbek çevresinde belirgindir ayrıca koltuk altları ve kalçanın iç tarafında da belirebilir. Bazı gebelerde ayrıca yüzde de hafif cilt kararması oluşabilir.

Ne Yapabilirim?

Gebelik sırasında cilt kararması güneş ışığı veya diğer ultraviole ışıklarla daha da kötüleşebilir. Bu durumda fazla güneşe maruz kalmayın. Dışarıda olduğunuz zaman vücudunuzu en az 15 koruma faktörlü bir güneş kremi ile koruyun. Hava güneşli de olsa, bulutlu da olsa her zaman zararlı güneş ışınlarının vücudunuza gelebileceğini unutmayın! Cilt kararması doğumdan sonra her zaman kaybolur.

Diğer Cilt Değişiklikleri

Aşağıda yazılı olanlar doğumdan sonra sıklıkla kaybolan cilt değişiklikleridir.

Gebelik sırasında görülen avuç içi kızarıklığı ile avuç içi ve ayak tabanı kaşıntısı nemlendirici kremler kullanılarak azaltılabilir.

Benlerin sayısı çok artabilir, fakat gebelik sırasında oluşanlar cilt kanserinde oluşanların tipinde değildir (emin olmak için doktorunuza gösteriniz).

Tırnaklar kırılgan ve yumuşak olabilir. Oje kullanmak bu durumu daha da kötüleştirebilir. Ellerinizi olduğu gibi tırnaklarınızı da losyonla nemlendirin ve deterjanla çalışırken kesinlikle eldiven giyin.

3. Kabızlık

Sebebi Nedir?

Kabızlık, gebelikte görülen en sık ve en rahatsız verici durumlardan biridir. Kabızlığın nedeni sindirim sisteminin genel olarak yavaşlaması ve büyüyen uterusun alt bağırsaklara yaptığı baskıdır. Kabızlık ayrıca gebeliğin son dönemlerinde hemoroid (basur) oluşumunu artırır.

Ne Yapabilirim ?

Bu problemle baş etmenin en önemli yolu diyetinizi düzenlemektir.

Liften zengin yiyecekler ve fazla sıvı alma kabızlığı önler veya hafifletirler. Her türlü çiğ sebze, meyve ve her türlü et yemeği yiyebilirsiniz.

Meyve ve sebzeler ihtiyacınız olan lifi almanızı sağlar.

Meyve suları da kabızlığı azaltırlar. Kuru kayısı, kuru erik, kuru incir kompostoları içebilirsiniz.

Sabah kahvaltınızdan önce bir bardak şekerli ılık su (bir çay kaşığı yağ ilave edilmiş su) içiniz.

Yaptığınız egzersizi artırmanız da bu probleme çözüm olabilir.

Günlük yürüyüşlerinizi biraz artırmanız etkili olabilir.

Bu dönemde de doktorunuza danışmadan müshil ya da benzeri etkili ilaçlar almayınız .

4. Anemi (Kansızlık)

Bebeğin gebelik sırasında artan ihtiyaçları vücudunuzun demir gereksinimini fazlalaştırır. Demir, alyuvarların yapımında rol oynayan çok önemli bir elementtir. Gebelik öncesinde günlük demir ihtiyacınız 15 mg kadarken şimdi bunun 2 katına ihtiyacınız vardır: 30 mg diğer kadınlar gibi gebelik sırasında bu kadar fazla demiri temin edecek yeterli demir deponuz yoktur ve artmış demir ihtiyacınızı besinlerden aldığınız demir ile karşılaşmanız da mümkün değildir.

Sebebi Nedir?

Gebelik sırasında kan hacminiz yaklaşık %45 oranında artar. Vücudunuzda yeterince demir yoksa artmış alyuvar üretimindeki ihtiyacı karşılayamaz ve bunun sonucunda anemi gelişir. Gebe kadınlarda anemi, yorgunluk ve strese yol açar ve annenin hastalıklara daha çabuk yakalanmasına neden olur.

Aneminin Belirtileri:

Yorgunluk ve güçsüzlük,

Solukluk,

Nefesten kesilme,

Çarpıntı,

Sersemlik, baş dönmesi.

Ne Yapabilirim ?

Aneminin tek tedavisi demir almaktır. Bu yüzden gebeliğin 2. döneminden itibaren muhakkak her gebe ilave olarak demir almalıdır.

5. Kilo Artışı

Bu ikinci üç aylık dönemde ne kadar kilo alırsınız? Kilo artışı biraz da gebelikten önceki ağırlığınıza bağlıdır fakat ilk üç aydan sonra haftada 400-500 gram almanız normaldir.

Gebeliğin 26. haftasında bebeğin boyu yaklaşık 23 cm ve ağırlığı 670 gramdır. 28 haftalıkken bebek gözlerini açar-kapar ve düzenli aralarla uyur-uyanır. Bu dönemde boyu 25 cm ve ağırlığı 900 gramdır.

Bebeğinizin hereketlerini hissetmeye başlamanızdan itibaren, bebeğiniz de sizi duyabilmeye başlamaktadır. İşitme en iyi 24. haftada başlamaktadır. Bu dönemde bebeğiniz dışardan gelen seslere cevap verir. Şimdi bebeğiniz sizin sesinizi duymaktadır. Ve doğumdan sonra sizi tanıması muhtemeldir. Rahmin içindeki ortam çok sessizdir fakat bebeğiniz kalbinizin atışlarını, damarlar içindeki kanın akışını ve midenizin seslerini duymaktadır.

Bebeğin diğer duyu organları da bu dönemde gelişmektedir. 16. haftadan başlayarak bebeğiniz ışığa hassas duruma gelmektedir ve 29. haftada gözünü açarak parlak ve sürekli yanan ışığın kaynağını bulmaya çalışır.